Prešov, 12. február 2025 – Prešovská univerzita v Prešove (PU) na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady PU udelila čestný titul „doctor honoris causa“. Jeho nositeľkou sa stala prof. PhDr. Bronislava Kasáčová, CSc., významná osobnosť slovenskej pedagogiky. Svojím celoživotným dielom a osobným zanietením pre zvolený predmet vedeckého bádania významnou mierou prispela k rozvoju učiteľstva a pedagogických vied na Slovensku aj za jeho hranicami.
Čestný titul „Doctor honoris causa (Dr. h. c.) je najvyšším ocenením, ktoré môže akademická inštitúcia udeliť. Univerzita ho udeľuje poprednej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom podstatne prispela k šíreniu myšlienok humanizmu, demokracie a porozumenia medzi národmi, a to v oblasti vzdelávania, vedy, umenia alebo politiky.
Táto osobnosť významom a dosahom svojho diela a pôsobenia prekročila hranice krajiny, v ktorej pôsobí, a zaslúžila sa aj o rozvoj vzdelávania, vedy a kultúry. Vedecká rada PU sa na svojom minuloročnom júnovom zasadnutí hlasovaním rozhodla udeliť titul „Dr.h.c.“ významnej osobnosti pedagogických vied prof. PhDr. Bronislave Kasáčovej, CSc.
Významná osobnosť v oblasti pedagogiky
„Prof. PhDr. Bronislava Kasáčová, CSc., je mimoriadne významnou vedeckou osobnosťou, ktorej meno a odborné renomé je známe na Slovensku aj v zahraničí. Jej odborný aj osobnostný prínos najmä v oblasti teórie, výskumu a metodológie pedeutológie, pedagogickej diagnostiky a rozvoja osobnosti dieťaťa predškolského a mladšieho školského veku je nespochybniteľný,“ vyzdvihol v rámci svojho príhovoru pri príležitosti slávnostného udelenia ocenenia, ktoré sa konalo počas druhého februárového pondelka vo dvorane Evanjelického kolégia, Dr. h. c. prof. PhDr. Peter Kónya, PhD., rektor Prešovskej univerzity.
„Potrebné je zdôrazniť aplikačný charakter jej vedeckovýskumnej a tvorivej činnosti najmä v oblasti profesijnej prípravy a profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov. Svojou angažovanou vedeckovýskumnou činnosťou, schopnosťou kreovať a viesť vedeckovýskumné tímy a stimulovať národnú aj medzinárodnú spoluprácu významne prispela k rozvoju pedagogických vied,“ zdôraznil rektor pred aktom udelenia titulu.
Bohatú činnosť ocenenej profesorky bližšie priblížila doc. RNDr. Iveta Scholtzová, PhD., dekanka Pedagogickej fakulty PU v Prešove: „Prof. PhDr. Bronislava Kasáčová, CSc., svoje dlhoročné odborné pôsobenie v oblasti pedagogických vied zamerala predovšetkým na pedeutológiu, osobitne na oblasť vzdelávania učiteľov, profesiografie učiteľského povolania, pedagogickej diagnostiky v pedagogickej teórii i učiteľskej praxi.“
Profesorka sa zaoberala dejinami pedagogických a čiastkových pedagogických javov i rozvojom dieťaťa predškolského a mladšieho školského veku.
„Neoceniteľný je prínos k rozvoju pedeutologickej teórie a výskumu učiteľa preprimárnej i primárnej edukácie. Svedčí o tom jej bohatá publikačná i vedeckovýskumná činnosť v rámci národných i medzinárodných projektov,“ uviedla na margo ocenenej dekanka Iveta Scholtzová.
Meno úzko spojené s Prešovskou univerzitou
V príhovoroch bola okrem iného tiež vyzdvihnutá spolupráca profesorky Bronislavy Kasáčovej s Prešovskou univerzitou.
„Zvlášť oceňujeme a nesmierne si vážime angažovanie sa pani profesorky v rôznych oblastiach činností súvisiacich s vysokoškolským vzdelávaním, ktoré má veľký prínos aj pre Pedagogickú fakultu Prešovskej univerzity v Prešove. Dlhoročná a stále pretrvávajúca spolupráca s pani profesorkou je pre fakultu obzvlášť prínosná. Na prahu milénia bola jednou z významných osobností podieľajúcich sa na profilácii novovznikajúcej Pedagogickej fakulty PU v Prešove a zaslúžila sa veľkou mierou o spoluprácu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici s Prešovskou univerzitou. Svoje čestné miesto zastáva nielen ako členka Vedeckej rady Pedagogickej fakulty PU, ale aj ako členka výberových, habilitačných a inauguračných konaní na fakulte, kde svojimi konštruktívnymi vyjadreniami umožnila kvalifikačne rásť mnohým odborníkom v oblasti pedagogických vied,“ vymenovala dekanka Pedagogickej fakulty PU Iveta Scholtzová.
„Je veľkou cťou pre našu univerzitu, že popri iných významných akademikoch sa pani profesorka Kasáčová dnes zaradí medzi jej čestných doktorov. Tento čestný doktorát nie je len ocenením jej minulých úspechov, ale aj uznaním jej prínosu pre budúce generácie pôsobiace v školstve a v pedagogických vedách,“ zdôraznil rektor Peter Kónya dodajúc, že doktorát je zároveň vyjadrením vďačnosti pani profesorke za jej obetavú prácu a prínos pre spoločnosť, vedu aj vzdelávanie.
„Vážime si jej odbornosť, profesionalitu, skúsenosti i ľudský prístup. Sme presvedčení, že jej osobnosť a expertnosť bude naďalej inšpirovať ďalšiu generáciu študentov, doktorandov a odborníkov v oblasti pedagogiky,“ uviedla dekanka Iveta Scholtzová. Svoju vďaku smerom k Prešovskej univerzite vyjadrila i ocenená profesorka, keď sa v spomienkach vrátila k spolupráci s Pedagogickou fakultou PU, keď aj vďaka manažmentu fakulty „vytrvala naša spolupráca v atmosfére rešpektu, tolerancie a spoločnej snahy o zvyšovanie kvality. Vždy nás spájal záujem o dobrú vec, o skvalitňovanie učiteľského vzdelávania, budovanie a zvyšovanie
kvality doktorandského štúdia, ako aj kvalifikačných procesov. Veľmi si vážim ústretovosť a akceptáciu, s ktorou som sa vždy stretávala na prešovskej pôde,“ vyzdvihla ocenená profesorka Kasáčová.
V centre pozornosti dieťa
Profesorka Bronislava Kasáčová pri príležitosti udelenia čestného doktorátu na slávnostnom zasadnutí predniesla prednášku pod názvom „Storočie snáh o reformu vzdelávania a cesta k profesionalite učiteľov“.
Ako v rámci nej zdôraznila: „Mojou témou je dieťa ako motív pedagogických reforiem a učiteľ, bez ktorého žiadna reforma nemá nádej.“ Upriamila pozornosť na to, že „chyby a omyly pedagogiky boli väčšinou spôsobené vplyvom ideológií, ktoré účelovo používali nástroje ochromujúce autonómne rozhodovanie učiteľov a ich konanie sa tak stávalo nástrojom moci.“ Vďaka prierezu obdobím a vyzdvihnutím jednotlivých osobností profesorka poukázala na významné míľniky i významné mená na poli pedagogiky.
Čo si ona osobne praje pre toto storočie?
„Mojím želaním je, aby 21. storočie bolo storočím učiteľa. Verím sile výchovy, verím učiteľom a ich potenciálu, verím pedagogike a jej miestu v systéme vied a verím univerzitám ako miestu slobodného výskumu, ktorý je podmienkou rozvoja vedy. Tu je miesto pre dnešných mladých ľudí, aby pokračovali v doterajších snahách a udržiavali a obraňovali myšlienky slobodného bádania,“ ukončila svoju prednáškou v duchu vďaky za udelené ocenenie prof. PhDr. Bronislava Kasáčová, CSc.
Mária Dudová-Bašistová
hovorkyňa PU
***
Profesorka Bronislava Kasáčová získala vysokoškolský diplom v odbore pedagogika v r. 1982 na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Do roku 1989 potom pôsobila v Krajskej pedagogickopsychologickej poradni v Banskej Bystrici. Na akademickej pôde pôsobí od roku 1989: najprv na Katedre pedagogiky a psychológie, od roku 1990 do 1996 ako vedecká
pracovníčka vo Vedecko-výskumnom ústave regionalistiky v Banskej Bystrici, od roku 1996 až doposiaľ pôsobí ako vysokoškolská učiteľka na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, na Katedre elementárnej a predškolskej pedagogiky PdF UMB.
Počas rokov 2005 – 2008 bola vedúcou katedry, v rokoch 2008 – 2016 prodekankou PdF UMB pre pedagogickú činnosť. V odbore pedagogika sa profilovala aj vedecky: v roku 1998 získala vedeckú hodnosť CSc. na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, v roku 2003 dosiahla titul docentky pedagogiky na Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici a v roku 2010 bola inaugurovaná za profesorku v odbore pedagogika na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Profesorka Kasáčová pôsobí ako členka Vedeckej rady PdF UMB, Vedeckej rady PF PU v Prešove, pôsobila ako členka odborových komisií a komisií pre obhajoby dizertačných prác, členka komisií pre habilitačné a vymenúvacie/inauguračné konanie na pedagogických fakultách na Slovensku a v Čechách. Je členkou komisie 11 agentúry VEGA pre posudzovanie vedeckých projektov v odboroch pedagogika, psychológia, vedy o športe, je výkonnou editorkou slovenskej redakcie medzinárodného časopisu The New Educational Review a členkou redakčnej rady časopisu Forum Dydaktyczne Uniwerzitetu Kazimierza Wielkiego v Bydgoszczi. Pôsobila ako členka pracovnej skupiny Akreditačnej komisie SR a hodnotící komise Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství v Českej republike.